Depresja – leczenie choroby

Depresja – leczenie choroby

W naszym społeczeństwie depresja wciąż jest bagatelizowana. Ludzie myślą, że to tylko przejściowy smutek i nadużywają tego terminu, myśląc przy tym, że zwykłe ,,Nie smuć się” pomoże w czymkolwiek. W rzeczywistości depresja to bardzo poważna choroba, która jak każda inna dolegliwość wymaga leczenia. Nigdy nie bój się prosić o pomoc.

Depresja – odpowiednia diagnoza

Smutek to nieodłączna część naszego życia. To, że ktoś czuje się źle przez kilka godzin, bo nie zdał egzaminu nie oznacza, że jest chory na depresję. Przykre sytuacje zdarzają się każdemu. Depresja pochodzi od łacińskiego słowa depressio, które tłumaczone jest jako głębokość. To nie jest powierzchowne, ale długotrwałe i głębokie uczucie. Osoby chore odczuwają pustkę, tracą swoje zainteresowania i czują ogromną bezsilność połączoną z niskim poczuciem własnej wartości. Depresja często wiąże się z zaburzeniami snu i apetytu. U każdego może przebiegać trochę inaczej, więc w przypadku jakichś nietypowych dla siebie zachowań i wątpliwości należy udać się do wykwalifikowanego psychiatry i nie bagatelizować konieczności leczenia.

Depresja – leczenie poprzez psychoterapię

Po wstępnej diagnozie specjalista decyduje o formie leczenia pacjenta. Często w parze z lekami, o czym będzie wspomniane później, idzie zalecenie odbycia psychoterapii. Istnieją różne formy leczenia, które dopasowane są bezpośrednio do zainteresowanego. Najpopularniejsza jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która zakłada nauczenie pacjenta wypracowania nowych zachowań i zmiany sposobu myślenia w związku z codziennymi sytuacjami. Często jest wykorzystywana właśnie w leczeniu depresji. Zazwyczaj spotkania odbywają się w przyjaznym gabinecie i trwają około 50 minut. Ilość wizyt jest dopasowana do potrzeb, ale w wielu przypadkach wystarczy raz w tygodniu. Można także skorzystać z innych metod psychoterapii.

Depresja – leczenie farmakologiczne

Tak jak każda inna choroba, depresja również może być leczona farmakologicznie. Tym zajmuje się psychiatra, który po rozpoznaniu problemu dobiera odpowiednie leki. Mogą być uzupełnieniem psychoterapii, ale ważne, by dawały rezultaty. Oczywiście w przypadku ciężkiej depresji, która zagraża życiu lekarz może zdecydować się na umieszczenie pacjenta w szpitalu psychiatrycznym. Jednak w większości podejmowane są próby domowego leczenia. Warto pamiętać, że antydepresanty są pomocne w wyjściu na prostą, ale potrzeba również terapii i wprowadzenia zdrowego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Choroba alkoholowa rodzica i jej wpływ na dziecko
Previous Post Choroba alkoholowa rodzica i jej wpływ na dziecko
Tanie perfumetki damskie – dobra jakość przy niskich cenach?
Next Post Tanie perfumetki damskie – dobra jakość przy niskich cenach?