Czy pisanie pamiętnika jest tylko dla nastolatek? Okazuje się, że opisując złe wspomnienia uzdrawiasz swoje ciało i umysł. Zacznij opisywać swoje życie, fakty i refleksje, a odkryjesz siebie na nowo.
Pisanie pamiętnika ma terapeutyczną moc.
W ten sposób dajemy ujście naszym emocjom i napięciom. Głównym celem jego prowadzenia jest lepsze zrozumienie samego siebie. Jest to poniekąd wymagająca praktyka, piszący zmuszony jest zagłębić się we własne procesy myślowe w poszukiwaniu na nurtujące nas pytania. W ten sposób człowiek jest w stanie odkryć w sobie nowe obszary, przynosząc satysfakcję wynikającą z samopoznania. Pisanie wyzwala także kreatywność i pomaga wyrażać własne oczekiwania wobec siebie i innych. Dzięki temu osoby prowadzące pamiętnik mają większą swobodę podczas prowadzenia rozmów i wygłaszania własnych poglądów.
W jaki sposób pisać pamiętnik?
Najlepiej opisywać te obszary i emocje, których opisywanie sprawia ci największą trudność. Musisz być bezwzględna i obalić tematy tabu. Pisz o tych obszarach życia, które są dla ciebie bolesne, wywołują w tobie poczucie winy. Nazwanie właśnie tych sytuacji i uczuć pozwoli ci poczuć się lepiej. Uzyskasz również poczucie większej kontroli nad swoim życiem.