Stopy to bardzo ważna, choć często niedoceniana część ciała, od której może zależeć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W problemach ze stopami stosuje się coraz nowsze rozwiązania, które mają pomóc w ich diagnozowaniu. Jednym z nich jest mata tensometryczna działająca na potrzeby rehabilitacji, ortopedii i diagnostyki.
Mata tensometryczna – co to takiego?
Mianem maty tensometrycznej określa się urządzenie do badania nacisku stóp na podłoże. Dzięki niej można stwierdzić, która część stopy jest najbardziej obciążona i jaki sposób chodzenia ma badany. Mata tensometryczna bada rozkład nacisku stóp, który jest powiązany z całym ciałem, jak również pomaga ocenić równowagę. Urządzenie zawdzięcza swoje działanie dużej ilości czujników elektronicznych, które charakteryzują się czułością i dokładnością. Osoba badana musi być zawsze boso i chodzić lub nawet biegać na macie w sposób jak najbardziej zbliżony do tego w naturalnych warunkach. Czasami ciężko jest symulować swój sposób chodu na takiej macie, więc pomocne staje się zastosowanie dynamicznych wkładek pomiarowych, które zmierzą praktycznie to samo, ale bardziej miarodajnie.
Mata tensometryczna i korzyści wynikające z badania
Tak naprawdę, żeby zrozumieć działanie maty tensometrycznej nie wystarczy wgłębić się w jej charakterystykę. Ta cienka powierzchnia wykonana z tworzyw sztucznych może być niezwykle pomocna. Chociaż większość uzna, że to badanie nie jest im potrzebne, to jednak mata tensometryczna pomaga diagnozować wiele problemów ze stopami, które utrudniają czerpanie przyjemności ze spacerów. Analiza chodu, jak również biegu za pomocą tego urządzenia umożliwia zapobieganie przeciążeń w obrębie stopy. Jest przydatna w przypadku osób, które doświadczyły kontuzji oraz zabiegów ortopedycznych. Ponadto mata tensometryczna pozwala zdiagnozować problemy, które mogą rozwinąć się z czasem i przynieść przykre konsekwencje. Zostaje ułatwiony dobór odpowiednich wkładek, a także późniejsze sprawdzenie ich skuteczności.