Decydując się na budowę domu, musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Na pierwszy plan wysuną się ograniczenia. Zdarza się, że nie możemy zrealizować planów, ponieważ wybrana działka jest objęta restrykcyjnym planem zagospodarowania przestrzennego. Co to w praktyce oznacza? Taka sytuacja zazwyczaj wiąże się z licznymi ograniczeniami. W niektórych przypadkach na takiej parceli można zrealizować tylko projekt domu parterowego, aby nie ingerować w krajobraz. Czy projekty domów parterowych są w stanie zapewnić porównywalny komfort do konstrukcji piętrowych? Jak najbardziej. Projekty te mają mnóstwo zalet, o których więcej powiemy w tym artykule.
Projekty domów parterowych – jakie mają wady i zalety?
Każdy rodzaj domów ma swoje wady i zalety – nie inaczej jest w przypadku konstrukcji parterowych. Poza tym to, co dla jednej osoby będzie atutem, dla innej okaże się bolączką. Dużo zależy od preferencji głównego inwestora i jego przyszłych współlokatorów. Znaczenie ma również liczba mieszkańców i ich potrzeby. Wszystkim zależy przecież, by mieszkać w wygodnej i przyjemnej dla oka konstrukcji. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez funkcjonalnego piętra. Wydaje im się, że dodatkowa kondygnacja jest gwarancją wygody. Niestety nawet w piętrowych domach nie zawsze udaje się zaplanować przestrzeń w taki sposób, by każdy z domowników mógł cieszyć się swobodą i prywatnością. Decydującą rolę mają tu umiejętności architekta projektującego budowlę. Odpowiedni rozkład pomieszczeń nawet z parterowego domu jest w stanie wyciągnąć mnóstwo dodatkowych metrów kwadratowych.
Projekty domów parterowych mają wiele innych zalet. Jedną z najważniejszych jest stosunkowo niski koszt budowy. Pomimo większych fundamentów, budowle parterowe zazwyczaj są tańsze w realizacji od konstrukcji piętrowych. Za niższy koszt budowy odpowiada brak dodatkowego stropu, który często pochłania lwią część budżetu. Ponadto projekty domów parterowych idealnie nadają się na większość parceli. W planach zagospodarowania przestrzennego nie określa się bowiem minimalnej wysokości budynku. Jedynym ograniczeniem może być kształt dachu.
Projekty domów parterowych – kto powinien się nimi zainteresować?
Dużym atutem domów parterowych jest możliwość łatwego dostosowania ich do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, więc nie ma potrzeby wchodzenia po schodach. To duże udogodnienie szczególnie dla seniorów. Brak piętra pozwala odetchnąć z ulgą także rodzicom. Małe dzieci lubią szaleć na schodach, co niestety wiąże się z dużym ryzykiem. W budowlach parterowych nie musimy się z nim mierzyć.
Projekty domów parterowych będą idealnym wyborem także dla osób, które cenią sobie oryginalną stylistykę. Wszyscy zwracamy uwagę na design konstrukcji. Na szczęście budowle parterowe powstają w najróżniejszych stylach. W ofercie pracowni takich jak ta https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html, znajdziemy zarówno klasyczne dworki, jak i nowoczesne domy z płaskim dachem. Współcześni inwestorzy najchętniej jednak wybierają nowoczesny minimalizm. Taki styl odznacza się prostotą. Bryły są zwarte i pozbawione zbędnych zdobień. Pozwala to zapobiec powstawaniu mostków termicznych, a co za tym idzie – zmniejszyć koszty eksploatacji. Zamiast dekoracji wykorzystywane są wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Modnym ostatnio stylem konstrukcji jest nowoczesna stodoła, czyli połączenie nowoczesnej konwencji na przykład z drewnem czy metalowymi panelami. Tutaj inwestor może eksperymentować z różnymi formami – wszystko zależy tak naprawdę od gustu i budżetu.