Kolektory słoneczne, czyli tak zwane solary są wykorzystywane w celu pozyskiwania energii słonecznej i zamiany ciepła płynącego z promieniowania na podgrzewanie wody i ocieplanie budynków. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na użytkowaniu, a przy tym nie wpływa negatywnie na środowisko. Swoją pomoc we wdrożeniu kolektorów słonecznych w życie oferują różne programy, które zapewniają dofinansowanie.
Dofinansowanie solary – czy warto się o nie starać?
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z dofinansowania do kolektorów słonecznych, to oczywiste jest, że najpierw warto poznać korzyści z tego płynące, by mieć większą motywację. Jak było na początku wspomniane, wiąże się z tym oszczędność i troska o środowisko. Co to właściwie oznacza? Ceny za energię wciąż rosną, a w przypadku solarów mamy pewność, że zapłacimy mniej. Poza tym dobrze zainstalowany kolektor może działać bez żadnych problemów nawet 25 lat i nie wymagać napraw, które często pochłaniają pieniądze. Ponadto stosując solary ogranicza się między innymi emisję dwutlenku węgla, co pozytywnie wpływa na środowisko. Chociaż to rozwiązanie wymaga sporej inwestycji, to programy zajmujące się dofinansowaniem solarów zapewniają wsparcie nie tylko w kwestiach finansowych, ale również w instalacji i naprawach uszkodzeń.
Dofinansowanie solary – jak uzyskać wsparcie?
Najpopularniejszym sposobem skorzystania z dotacji jest znalezienie właściwego programu, który oferuje wsparcie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej koordynuje większość akcji i dysponuje budżetem ze środków unijnych. Innym sposobem jest udanie się do punktu w swojej gminie i skorzystanie z lokalnych ofert finansowania. Najbardziej korzystne rozwiązanie można wybrać zagłębiając się w temat i porównując zasady dotacji. Skorzystanie z wybranego programu umożliwi złożenie dokumentów i wniosków zawierających projekt instalacji. Tak naprawdę będą się one różnić w zależności od rodzaju wsparcia. Informacje o wymaganych dokumentach powinny być dostępne u organizatorów projektu. Programy stworzone są dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców oraz rolników.