Świadomość na temat zdrowej żywności stale rośnie. Konsumenci chętniej wybierają produkty pozbawione chemii. Czytanie etykiet stało się już normą. Jednak nie każdy rozumie, co tak naprawdę kryje się pod tajemniczo brzmiącymi nazwami. Warto wiedzieć, że nie wszystkie dodatki spożywcze są szkodliwe, a niektóre z nich pozytywnie wpływają na parametry produktów.
Dodatki spożywcze w zdrowej diecie
Wszyscy wiemy, że najlepszym sposobem na długie życie w dobrym zdrowiu jest dbanie o swoją dietę. Organizm potrzebuje najróżniejszych składników. To przede wszystkim białko, węglowodany, tłuszcze, ale i witaminy oraz minerały. Właśnie dlatego to takie ważne, by znalazło się dla nich miejsce w codziennym jadłospisie. Spożywane produkty mają nam ich dostarczać. Oczywiście najlepiej uczynić podstawą diety owoce i warzywa, ale potrzebujemy też innych źródeł cennych składników odżywczych.
W sklepach znajdziemy mnóstwo wartościowych produktów. Jak można się domyślić, najlepsze okażą się te naturalne. Co ciekawe, naturalne wyroby również mogą zawierać dodatki spożywcze. Od pozyskania surowców do ich obróbki i sprzedaży mija sporo czasu, dlatego większość produktów musi zawierać składniki wydłużające ich świeżość. Nie zawsze trzeba się ich bać – przecież na przedłużenie trwałości znały już sposób nasze babcie, które wekowały, kisiły i pasteryzowały. Współczesny przemysł także korzysta z tych metod, ale na dużo szerszą skalę.
Najpopularniejsze dodatki spożywcze – barwniki i konserwanty
Do najpopularniejszych dodatków spożywczych można zaliczyć oczywiście konserwanty. Co ciekawe, to właśnie ich najbardziej boją się osoby dbające o zdrową dietę. Jednak do najpopularniejszych konserwantów należy między sól czy ocet, których nie posądzilibyśmy o większą szkodliwość. Przy tym warto wspomnieć, że nie wszystkie konserwanty są złe. Aby mogły zostać dodane do produktu, muszą spełniać szereg wymagań unijnych. Przede wszystkim nie mogą zagrażać zdrowiu. Mimo to warto ograniczyć ich ilość w diecie, rozsądnie komponując swój jadłospis.
Kolejnym dodatkiem spożywczym, wykorzystywanym do produkcji żywności, są barwniki. To właśnie one odpowiadają za intensywną kolorystykę wyrobów. Mogą być pozyskiwane z organizmów roślin lub zwierząt. Producenci stosują też barwniki sztuczne, które nie powinny mieć negatywnego wpływu na organizm.
Dodatki spożywcze – skąd producenci je pozyskują?
Producenci pozyskują dodatki spożywcze od dystrybutorów. To właśnie oni są łącznikiem pomiędzy przedsiębiorcami wydobywającymi surowce, a tymi produkującymi żywność. Większość z nich można znaleźć w internecie. Na swoich stronach internetowych prezentują swoje oferty, tak jak to ma miejsce w tym przypadku https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Z uwagi na to, że w Polsce działa wielu dystrybutorów, producenci mają w czym wybierać. Najlepiej jednak, by postawili na jakość, ponieważ to właśnie od niej zależą parametry końcowych produktów. Dodatki spożywcze najwyższej jakości powinny pozytywnie wpłynąć na walory żywności.