Blended whisky – co wyróżnia szkocką odmianę tego trunku?

Blended whisky – co wyróżnia szkocką odmianę tego trunku?

Blendy są bardzo popularną odmianą whisky. Występują w różnych wariantach i są dla klientów atrakcyjne cenowo. Dziś przyjrzymy się bliżej szkockim blendom. Co warto o nich wiedzieć?

Whisky – czym tak naprawdę jest?

Europa jest miejscem, w którym narodziła się whisky. Za jej stworzenie i rozpowszechnienie odpowiadają Irlandczycy i Szkoci. To te narody właśnie osiągnęły perfekcję w produkcji tego alkoholu. Jeśli wierzyć podaniom, jej początki sięgają nawet VII wieku. Iryjscy mnisi mieli wówczas wytwarzać „wodę życia”, która miała mieć szerokie właściwości lecznicze i wydłużające życie. Nic więc dziwnego, że tak szybko napój ten stał się bardzo popularny. Whisky, którą znamy dziś, Szkoci produkowali masowo już w XVI wieku. Wykorzystywali do tego wodę, drożdże oraz jęczmień. Jakość tych produktów była doceniana przez całe imperium brytyjskie. Mimo to władze starały się robić wszystko, by ograniczyć produkcję poprzez nakładanie coraz to nowszych podatków i zakazów. Na szczęście ośrodki przetrwały ten czas i nie zaprzestały całkowicie swej działalności.

Blended whisky – jaka jest szkocka odmiana?

Szkoci zasłynęli przede wszystkim z odmiany single malt. Obecnie jest on uznawany za jedną z najbardziej wartościowych odmian tego alkoholu. Do jej produkcji wykorzystuje się wyłącznie wodę, słód jęczmienny oraz wodę. Single malt ulega potrójnej destylacji i leżakuje w beczkach przez co najmniej trzy lata. Jej smak i aromat zależy zaś od regionu, w którym powstaje. Blended whisky natomiast jest znacznie łatwiej dostępna, a jej cena jest bardziej przystępna. Szkocka wersja tego trunku powstaje w wyniku zmieszania co najmniej jednej whisky single malt i single grain. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. Blended whisky stanowi w Szkocji około 90% całego rynku. Musimy też pamiętać o tym, że blended whisky będzie miała różną charakterystykę w różnych regionach produkcyjnych. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych będzie to mieszania czystego alkoholu z 20% whisky żytniej i burbonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zabiegi odmładzające – na co warto postawić po 40-stce?
Previous Post Zabiegi odmładzające – na co warto postawić po 40-stce?
Dermokosmetyki – jaki krem nawilżający wybrać?
Next Post Dermokosmetyki – jaki krem nawilżający wybrać?